2012. december 16., vasárnap

Itt repül a „kismadár”



Ha szabadidőnkben kedvünk támadna madarak és azok repülési szokásait tanulmányozni megtehetjük. Nyolcvan madár kapott műholdas nyomkövetőt, ami folyamatosan küldi a jeleket, hogy a szárnyas állat épp merre tart.


Az ebben a régióban csúcstechnológiának számító nyomkövetést az Európai Unió LIFE Nature természetvédelmi alapja, valamint az Magyarország-Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködési Program támogatja és már több magyar és nemzetközi madárvédelmi szervezet csatlakozott hozzá. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület kezdeményezte a technológia alkalmazását.

Egy honlapon keresztül bárki megtekintheti a projektben résztvevő madarak adatait és jelenlegi tartózkodási helyeit, útvonalait.

Akit érdekel a téma, annak nincs más dolga mint fellépni a www.satellitetracking.eu oldalra. Az oldal három nyelven érhető el (magyar, angol és szlovák) és egyszerűen kezelhető. A nyitólap rögtön eligazítást is ad a menüpontokat illetően.

Jelenleg 4 fajról: Fehér gólya, Kerecsensólyom, Kék vércse, Parlagi sas, összesen 81 egyedről kaphatunk pontos információkat többek közt, hogy aktív vagy inaktív-e (ez azt jelenti, hogy az utóbbi időben lokalizálták-e), milyen ivarú, korú, hol kapta a nyomkövetőt stb.



Íme Lókos egy fehér gólya.

Az adatlapján egy megjegyzés is szerepel róla: Lókos egy öreg madár, mely a budapesti állatkertbe került, felépülése után kapta meg egyik elpusztult gólyánk jeladóját. Dejtár község határában 2012.09.12. engedtük szabadon. főként a mentén táplálkozott. Nevét a Lókos-patakról kapta, ugyanis mind Dejtár, az elengedési helye, mind Szátok, a második választott tanyája Lókos menti település. Ráadásul az első megtelepedési helye, Ipolykeszi is köthető a Lókoshoz, mivel annak torkolatával szemközt helyezkedik el.”

A nyomkövető segítségével megtudhattuk, hogy öreg Lókosunk jelenleg valahol Timisoara(Románia) környékén tartózkodik.

Az aktívnak jelzett madarak közül a parlagi sas kiemelkedő. A ritka és veszélyeztetett faj megfigyelését elsősorban azért rendelte el az MME Parlagisas-védelmi LIFE programja, hogy fényt derítsenek a sasokat érő bűncselekményekre, azon belül is elsősorban az illegális mérgezésekre, vagy más halálozási okokra.




Forrás:

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése