2012. december 1., szombat

Android, a bőségek tava az adathalászoknak



A Play Áruház kínálatából több ezer alkalmazás közül válogathatunk. Az emberek nagy többsége gyanútlanul szemezget és tölt le bármit, ami megtetszik neki, vagy tömérdek csillagot kapott a többi letöltőtől. Pedig ha jobban odafigyelnénk és elolvasnánk a telepítési feltételeket meglepődnénk, hogy mit is akarunk ráengedni a telefonunkra.


A Bit9 majd 400 ezer androidos alkalmazást vizsgált meg melynek 72%-a „magas kockázatú” engedélyt kér a telepítéshez. Ilyen kockázatú engedélynek számítanak azok, amelyek személyes információhoz férnek hozzá, vagy a készüléket úgy befolyásolják, hogy a tulajdonosának kára származhat belőle.
Természetesen vannak olyan programok, amiknek szükséges, hogy hozzáférjenek a személyes adatokhoz, például a különböző emailes applikációk. Viszont jogosan merülhet fel a kérdés, hogy egy egyszerű ébresztőóra applikációnak minek van szüksége a híváslistánkhoz?


Sok olyan programmal lehet találkozni, amik ilyen-olyan játékokhoz, filmekhez kínálnak pluszt, pedig közük sincs az eredeti termékhez. A Bit9 több mint 100 Angry Birdhöz látszatban kapcsolódó appot talált, melyből csak 4 volt az eredeti Angry Bird jogtulajdonosától.

A gond abból adódik, hogy a legtöbben el sem olvassák a telepítés előtt, hogy mire is adnak engedély szimplán nemtörődömségből, vagy nem ért hozzá az illető, vagy esetleg idegen nyelvűek a feltételek. 

Ám nem csak ez az illetlen hozzáférés veszélyezteti a telefonon található adatokat. A androidkészülékeken túlnyomó részt ingyenes applikációk találhatók meg. Ezekből a fejlesztő úgy profitál, hogy reklámokat helyez el a programon belül, lehetőleg nem túl zavaróan. Sajnos ezeknek is van veszélyfaktoruk, ugyanis a reklámokat egy külső online forrásból rántja be az alkalmazás, mely nem feltétlenül a Google saját AdSense megoldását jelenti, hanem bármilyen, a fejlesztő által preferált szolgáltatást. Az ilyen kapcsolódás nem biztonságos és így a támadók könnyedén beférkőzhetnek ezeken a rosszul összerakott appokon keresztül. A reklámozó fél megszerezhet akár a GPS koordinátánkat, a híváslistánkat, a telefonkönyvünket, valamint a többi telepített app listáját is. 

Talán azért is vagyunk ilyen gyanútlanok, mert ezek a támadások a tudtunk nélkül történnek, és hát amiről nem tudunk az nem fáj… egészen addig amíg nem szembesülünk vele, de akkor már talán túl késő. Ezért is, mielőtt telepítenénk egy alkalmazás figyelmesen olvassuk el mire is adjuk a telefonunkat! 
  
Forrás:
http://www.hwsw.hu/hirek/49403/bit9-google-android-okostelefon-alkalmazas-biztonsag.html

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése